Semazen Akademik sayfalar hakkında düşünceleriniz?
İdare eder, Güzel, Daha güzel olabilir, Çok güzel, Çok Kötü
REKLAM ALANI
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vahit GÖKTAŞ
Hacı Gedikli ağabey
17 Eylül 2014 Çarşamba

KOCA BİR DAĞ YERİNDEN OYNADI

KOCA BİR DAĞ YERİNDEN OYNADI
KOCA BİR DAĞ YERİNDEN OYNADI GİBİ
BİR ZELZELE ANKARA'YI SALLADI GİBİ
YÜREKLER BURUK, GÖZLER YAŞLI
BUGÜN RAHMET KAPISI AÇILDI GİBİ
Hacı Abinin makamı cennet @FATİHA

Ethem CEBECİOĞLU

15 Eylül 2014 Pazartesi günü Hacı Gedikli ağabeyimiz rahmet-i Rahmân'a kavuştu. 16 Eylül günü öğle namazını müteakip kendi imar ettiği Sami Efendi Külliyesi'nde cenaze namazı kılındı. Başta Abdülhakim-i Arvâsî olmak üzer pek çok evliyânın medfun olduğu Bağlum mezarlığına defnedildi. Cenazeye başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere çok sayıda bakan, milletvekili bürokrat, belediye başkanı ve siyaset adamı ve Osman Nuri Topbaş Hoca efendi gibi çok sayıda gönül insanı ve sevenleri iştirak etti. Hacı Gedikli ağabeyimiz Sami Efendi Vakfı merkezli irşad faaliyetlerini 30 yılın üzerinde devam ettirdi. Gönüller imar etti, kalpler fethetti. Çok sayıda dernek ve vakfın kuruluşunda öncülük etti. Albaylık rütbesiyle askeriyeden emekli olan Hacı Ağabeyimiz askerlik görevi boyunca da pek çok başarılı çalışmalara imza atarak vatanına canla başla hizmet etti. İnsana hizmetle geçen bir ömrün neticesinde arkasında hoş seda bırakarak; binlerce yetişmiş insan bırakarak hakiki sevgilisine kavuştu. Şüphesiz Hacı ağabeyimizin hayatı ve hatıraları sevenleri tarafından yazılacaktır. Ancak biz Hacı ağabeyimiz için kaleme aldığımız kısa ve mütevazı bir yazıyı aşağıda istifadelerinize sunuyoruz efendim.

Zeyd b. Eslem (r.a.)'in babasından naklettiğine göre Ömer b. Hattab (r.a.) bir gün dostlarıyla otururken aralarında şöyle bir konuşma geçer:

Hz. Ömer (r.a.):

“Haydi, herkes bir şey dilesin.” der. Oradakilerden biri: “Ben şu oda dolusu gümüşüm olsun da onu Allah yolunda harcayayım isterim.” der. Bir diğeri:

“Şu oda dolusu altınım olsun da onu Allah yolunca harcayayım isterim.” der. Bir diğeri: “Bu oda dolusu mücevherim olsa da Allah yolunda harcasam.” der. Hz. Ömer (r.a.): “Başka?” deyince:

“Başka bir şey istemeyiz.” derler. Bunun üzerine Ömer (r.a.) kendi arzusunu şöyle dile getirir: “Ben Ebu Ubeyde b. Cerrah, Muaz b. Cebel, Huzeyfe b. El-Yeman gibi şu oda dolusu insan isterim ki onları Allah yolunda görevlendireyim.”

Ankara'nın Hacı Ağabeysi, Hacı Babası, Hacı Amcası…

Ankara'da adam gibi bir adam… Bir velî, bir dost, bir gönül insanı.

Ömrünü insan yetiştirmeye adamış, fedakâr, vefakâr, cefakeş bir insan.

Evet, o bir dava adamı, proje insanı. Sert duruşlu, celalli, şeriat söz konusu olduğunda zerre kadar taviz vermeyen bir mü'min; askeri disiplini hayatının her anında uygulayan bir komutan.

Şartlar ne olursa olsun hiçbir zaman görev yerini terk etmeyen prensip sahibi bir asker.

Ankara, Kastamonu, Bolu arasında hizmetle geçen bir ömür. Hizmetin dışında, gezme, piknik yapma, tatil yapma gibi hiçbir zevki olmayan, vazifesini hiç aksatmadan yerine getiren bir görev adamı.

Vakit disiplinine ehemmiyet gösteren, dakik bir hayat…

Makam mevki, para, servet, rütbe, kariyer önünde şartlar ne olursa olsun hiçbir vakit eğilmeyen, sadece Rabbinin önünde eğilen; namazda âdeta eriyen bir âbid.

Her dâim ümmetin acısını yüreğinde hisseden rakik bir kalp. Afrika'daki aç ve yetim için, Filistin'deki mazlumlar için, Balkanlardaki din kardeşleri için, hülasa tüm dünyada ezilen mazlum mü'minler için “Biz görevimizi yapamadık.” haykırışıyla, gözyaşı dökerek ta yüreğinden sorumluluk duygusu içinde acı çeken bir gönül insanı.

Acısını, kederini, sıkıntısını yüreğine gömen; en sıkıntılı zamanlarında bile kardeşlerinin derdiyle dertlenebilen cefakeş bir umman.

Evet, o tam adam. Dik duruşlu, şahsiyetli, emanet ve güven ehli güzel insan.

Yaklaşık otuz yıl hiç durmadan tebliğ ve irşad görevi yapmış; ahir zamanda imansızlık yangınından tarikat-ı aliye-i nakşbediyye'nin o güzel gül bahçesine adam taşımış ve bu bahçenin güzelliğini hep diri tutmuş bir bahçıvan, bir mübelliğ.

Muhatabın ihtiyacına göre şekillenen sohbetlerde Peygamber Efendimizin (s.a.v.) adı geçince dalgalanan gönüller, süzülen gözyaşları…

Sabah çorbaları ve sohbetlerle insanların gönüllerine feyz akıtan, ballı ekmeklerle cami inşasında çalışanlara adeta cennet taamı tadında bal sunan bir veli. Cami inşaatında çalışma sünnetini Ankaralılara yaşatan peygamber sevdalısı.

Edebi hiçbir zaman terk etmeyen, hayatının her anında edebe dikkat ettiği gibi kılık kıyafet hususunda da son derece dikkat eden, ağustos sıcağında dahi ceketiyle vakûr duruşuyla güven veren, çevresine saygı edep hususunda numune-i imtisal olan bir derviş. Kendisinden yaşça çok küçük olanlara dahi “efendi” “bey” “hocam” şeklinde hitap eden bir beyefendi.

Helal, haram, faiz gibi hususlarda son derece titiz, kılı kırk yaran. İslam şeriatının bireysel ve toplumsal olarak uygulanmamasının noksanlığını her daim hatırlatan İslâm adamı.

Umre ve haccı bir eğitim yeri olarak değerlendiren. Her fırsatta o mukaddes topraklara gitmek için can atan bir âşık.

Gözünü kırpmadan sahabe gibi canını davası uğruna seve seve verebilecek, gerekirse kendisini i'layı kelimetullah için tankın önüne atabilecek, canından malından ailesinden çok Rasül (s.) sevdalısı, sahabe sevdalısı; belki onu ifade edebilecek en güzel ifadelerden birisi “Ömer Muhtar duruşlu bir mücahit.”

Kiminin Hacı Ağabeyi, kiminin Hacı Amcası, kiminin Hacı Babası; ama çocukları hiçbir zaman geri çevirmeyip cebinden çıkardığı şekerlerle sevindiren çocukların Hacı Dedesi… Evet, o şekerleri artık kim dağıtır bilemiyorum. Ankara şekersiz kaldı, Ankara Hacı Ağabeysiz kaldı. Ankara Hacı Babasız kaldı. Çocuklar Pamuk Dedesiz kaldı.

O şimdi sevdiğine kavuştu. Geride hoş seda bırakarak. ANKARA'DA KOCA BİR DAĞ YERİNDEN OYNADI. Ankara sallandı, yürekler sızladı, gözler yaşlı, RAHMET KAPISI sonuna kadar açık.

Hacı babamızın ruhunu 3 İhlas 1 Fatiha ikramı ile taltif etmenizi istirham ediyorum.

 

Bu yazı toplam 1973 defa okunmuştur

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI