Semazen Akademik sayfalar hakkında düşünceleriniz?
İdare eder, Güzel, Daha güzel olabilir, Çok güzel, Çok Kötü
REKLAM ALANI
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sultan Veled Divanı’ndan Seçmeler
Rumi Yayınlarından "Sultan Veled Divanı’ndan Seçmeler" adlı eser yayınlandı.
01 Ocak 2016 / 02:43

Rumi Yayınları, Doç. Dr. Şadi Aydın ve Doç. Dr. Elvir Musiçîn hazırladığı "Sultan Veled Divanı'ndan Seçmeler" adlı eseri yayınladı.

Sultan Veled Divanı'ndan Seçmeler

Arka Kapak

Mevlânâ'nın gazellerinde terennüm ettiği yüksek, muğlak, mudil fikirleri oğlu açık, vazıh, anlaşılması kolay şekle getirmiştir. Binaenaleyh nasıl Mesnevî'yi anlamak için Sultan Veled'in mesnevîlerini okumak lüzumlu ise Divân-ı Kebir denilen Mevlânâ'nın gazelleri külliyatının hazmedilebilmesi de Divân-ı Veledî'nin okunup anlaşılmasıyla kâbildir. Mevlânâ sarayına Sultan Veled kapısından girilir.
Prof. Dr. Feridun Nafiz Uzluk

Sultan Veled, babası Hazret-i Mevlânâ'nın terbiyesinde yetişmiş ve onun ilham ve manâ mirasçısı olarak eserler kaleme almıştır. Şiirlerinde, ilâhî aşk esintilerini, derin bir duyuş ve coşku içerisinde ifade eden Sultan Veled, Mevlevîliğin sadece kuramsal değil, aynı zamanda duygu ve hayal iklimi bakımından da gelenekleşmesinde önemli bir rol oynamıştır. Onun bütün şiirlerinde, başta Mesnevî olmak üzere, Hazret-i Mevlânâ'nın eserlerinin solukları duyulur; “Aşk, ateş deryâsıdır, beden sedefe benzer, can da inci gibidir. Bu sedefe benzeyen bedenin devâsı visâl incisidir.”
Prof. Dr. Ali Fuat Bilkan

Rumî Yayınları
Telefon No : 0332 353 48 11 - 12
 Fax No : 0332 352 70 90
 E-Posta : info@kitapdunyasi.com.tr
 Adres : SAHİB-İ ATA MAH. MÜMİNE HATUN SK. NO 21-23 Meram / KONYA