Semazen Akademik sayfalar hakkında düşünceleriniz?
İdare eder, Güzel, Daha güzel olabilir, Çok güzel, Çok Kötü
REKLAM ALANI
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Van'da Sempozyum
Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile İran Urmiye Üniversitesi ortaklaşa "Uluslararası Mesnevi Sempozyumu" düzenliyor.
20 Ekim 2012 / 15:27

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde "Uluslararası Mesnevi Sempozyumu" yapılacak

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ile İran Urmiye Üniversitesi'nin ortaklaşa düzenleyeceği 2. "Uluslararası Mesnevi Sempozyumu: Çağdaş Etkileşimler" sempozyumu nedeniyle YYÜ'de toplantı yapıldı.

Geçtiğimiz yıl İran'da birincisi düzenlenen Mesnevi Sempozyumu'nun ikincisi Van'da yapılacak. YYÜ ve İran Urmiye Üniversitesi'nin önümüzdeki yıl Mayıs ayında düzenleyeceği "2. Uluslararası Mesnevi Sempozyumu: Çağdaş Etkileşimler" adlı sempozyum çalışmalarıyla ilgili İran'dan bir heyet YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal'ı makamında ziyaret etti.

İranlı bilim insanlarıyla uluslararası bir sempozyum düzenlenmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Rektör Prof. Dr. Battal, "İran'daki üniversitelerle aramızdaki dostluk artıyor. Bundan sonrada her anlamda bu işbirliğini geliştireceğiz. Mevlana'nın felsefesi doğrultusunda güçlü bir köprü kurarak bu işbirliğine devam ediyoruz. Buda Mevlana'nın büyüklüğünden kaynaklanıyor. Mevlana bütün insanlara kucak açarak, dostluğu ön plana çıkaran bir şahsiyet, bir değer. Dolayısıyla bu değer sadece bizim değil herkesin değeridir. İnşallah bundan sonra İran'la bu ilişkilerimiz, bilimsel, kültürel alandaki işbirliğimiz dostluğumuz devam edecek." diye konuştu.

Konuşmaların ardından YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ile görüşmede hazır bulunan Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ramazan Şekeroğlu, Prof. Dr. Ahmet Kazankaya ve Rektör Baş Danışmanı Doç .Dr. Erdal Baykan'a İranlı heyet tarafından hediye takdim edildi. Daha sonra Rektör Prof. Dr. Peyami Battal başkanlığında YYÜ Senatosu ile İranlı heyet sempozyum konusunda bir toplantı yaptı.