Semazen Akademik sayfalar hakkında düşünceleriniz?
İdare eder, Güzel, Daha güzel olabilir, Çok güzel, Çok Kötü
REKLAM ALANI
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AŞK BİR DAVAYA BENZER
Yazar: H. Nur Artıran
Yayınevi: SUFİ
Sayfa:
Dil:

H. Nur Artıran Hanımefendinin Mesnevî sohbetlerinden oluşan "AŞK BİR DAVAYA BENZER" isimli eser SUFİ yayımcılık tarafından yayınlandı.

On sekiz  Mesnevi sohbetinin yer aldığı bu güzide  eser için 7 Ağustos Pazar günü saat  21:30'da  İstanbul Beyazıt Meydanındaki Kitap Fuarında imza günü düzenlenecek.

Söz konusu tarihte Mesnevi sohbetlerinin müdavimleriyle bir araya gelecek olan, Muhterem H.Nur Hanımefendi, “AŞK BİR DAVAYA BENZER” isimli  eseriyle  ilgili olarak kitabın  ön sözünde şöyle demektedir:
 

Önsöz'den

“Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla

Âlemlerin Rabbı olan Allah'a hamd olsun.

Allah'ın Resûlü ve âlemlere rahmet olan Peygamber Efendimize, onun pâk ve masûm ehlibeytine,  ashâbına  rahmetince  salât-ü selâm olsun.

Kitapların en değerli ve  eşsiz  olanı  Kur'an-ı kerîm,  sözlerin en güzeli  onun habîbi,  kâinatın efendisi, iki cihân hükümdârı Peygamber Efendimize aittir. Bu iki özden kaynayıp coşarak günümüze kadar ulaşan Hz.Mevlânâ Celâleddin-i Rûmi'nin   Mesnevî'si de;  Cenâb-ı Hakk'ın “Kün” emriyle semâvattan yer yüzüne inen âşıklar sofrasıdır.

Yakın tarihimizin çok değerli Mevlevî büyüklerinden Sertârik Mesnevîhân Şefik Can Dedemizin ( 1909-2005 ) vâsiyeti gereği 2006 yılında  nâçizâne bir şekilde başlamış olduğumuz  Mesnevî sohbetleri, günümüze kadar farklı mekân ve zamanlarda  aralıksız olarak  devam edip geldi.

Şefik Can Dedemiz, son zamanlardaki sohbetlerinde, her hangi bir konu belirleyip  onu da, Mesnevî beyitleri, tarihi olaylar, hikayeler ve divân  şiirleriyle mufassal bir şekilde  açıklardı.

Bizlerde bu süre zarfında aynı yolu takip etmeye çalışarak özellikle, Mesnevî'yi Mesnevî ile şerh etmeye  a'zamî  dikkat ve gayret  gösterdik.
Divân-ı Kebîr ve Rubâilerden de yararlanarak  dinleyicilerimizin bu eserler hakkında da bilgi sahibi olmasını arzu ettik.Bazı konularda Şems-i Tebriz-i Hazretlerinin  görüşlerine ağırlık vererek  onu  daha yakın tanımaya özen gösterdik. Herkesin anlayabileceği bir üslûp ile yaşanabilir bir  metot izledik. 
Milli kültürümüz içerisinde  haklı bir saygınlığı olan  Sufi  yayımevinin arzusu üzerine, söz konusu sohbet dosyalarından bazılarını çok kısa bir zaman içerisinde  yayıma hazırladık. Bu çalışma sürecinde  mümkün olduğunca metinler üzerinde değişiklik yapmadan  aslını korumaya  çalıştık.

İsmini, A'raf sûresi 172 âyetten ve Hz.Mevlânâ'nın bir  Mesnevî beytinden alan “Aşk bir davâya benzer” isimli eser, kul olmanın temelini teşkil eden on sekiz bölümden oluşmaktadır. İlâhi olan bu ezel  davâsının  kazanılması  “AŞK” kelimesinin içinde sırlanmıştır. “Kâf, Hâ, Ayın, Sad” harflerinin ifade ettiği ledün mânâsı ile de kelama,  sese, söze, getirilip siz değerli okuyucularımıza armağan edilmiştir. Niyâzımız: Okuduğumuzu anlamak, anladığımızı görmek, gördüğümüzü de yaşamaktır. Eksiksiz, kusursuz, olmak Allah'a mahsustur. Tüm eksik ve kusurlarımızın samîmiyetimize bağışlanmasını niyâz eder, husûsen Şefik Can Dedemizi, Hakk  yolunun  cümle hâdimlerini, en derûni gönül muhabbetlerimizle,  şükranla, rahmet ve minnetle yâd ederiz.”

H.Nur Artıran

Temin Adresi>>> Kitapelinizde.com

 

Bookmark and Share