Semazen Akademik sayfalar hakkında düşünceleriniz?
İdare eder, Güzel, Daha güzel olabilir, Çok güzel, Çok Kötü
REKLAM ALANI
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vahit GÖKTAŞ
MAHMUD SAMİ EFENDİ - HAYATI VE TASAVVUFİ GÖRÜŞLERİ
08 Nisan 2020 Çarşamba

MAHMUD SAMİ EFENDİ

HAYATI VE TASAVVUFİ GÖRÜŞLERİ

Sami Efendi Hazretleri, 1892-1984 yılları arasında yaşamış önemli bir mutasavvıftır. O, her nefesini Allah rızası için yaşama gayreti içerisinde olmuş, murakabe ve maiyyet hâli içerisinde bir ömür sürmüştür.

Sami Efendi Hazretleri, Kur'an-ı Kerim'in hükümlerine ve Resulullah'ın sünnetlerine son derece bağlı bir sûfidir. Onun gönlü hep Medine-i Münevvere aşkıyla yanmıştır. Kendisine Eyüp Sultan'dan kabir yeri almayı teklif edenlere: “Bizim reyimizi sorsanız, gönlümüz Cennetü'l-Baki'yi ister.” sözüyle Cennetü'l-Baki'ye olan sevgisini dile getirmişler, nitekim oraya da defnedilmişlerdir.

Sami Efendi'nin tasavvuf anlayışı, “kalp tasfiyesi, nefis tezkiyesi” üzerine kurulmuştur. Bunun için de temel ilkeler; riyazet, istiğfar, zikr-i daimi, sâlih ve sadıkların sohbeti, manasını tefekkür ederek Kur'an okunmaktır. Yine onun tasavvuf anlayışında keramet değil, istikamet; fevkalâde hâller değil, salikin güzel ahlakı ön planda tutulmuştur. Edep ve helal lokma hassasiyeti, şefkat ve hizmet gayreti manevî yolculuğun vazgeçilmez prensipleri görülmüştür. O; hayatı boyunca aşırılıklardan uzak, itidalli bir hayat yaşamış ve bunu da tasavvuf anlayışına yansıtmıştır.

Sami Efendi, son devrin yetiştirdiği Allah dostlarından biridir. O, hayatı ve eserleriyle topluma etki etmiş ve ışık olmuş, zor zamanlarda insan yetiştirme çabası içinde olmuş etkili bir şahsiyettir.

O'nun hayatı ilim, amel ve istikamet üzere geçmiştir. Edebi, tevazuu, helal lokma ve kul hakkı hususundaki titizliği, kalp hayatına gösterdiği azami ihtimam; kâlinden çok hâliyle dikkat çeken, merhamet ve şefkatiyle gönüllere iman ve sevgi tohumu eken Mahmud Sami Efendi'nin hayatı ve tasavvufi görüşleri, Osmanlı'nın son dönemini yaşamış ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında zorlu mücadele döneminde tasavvufu en güzel şekilde temsil etmiş şahsiyetlerden biri olması sebebiyle de önemlidir. O, sohbetleri, eserleri ve vaazlarıyla on binlerce kâmil insanın yetişmesine sebep olmuştur. Mahviyet duygusu ve tevazuu, çevresindeki insanlar üzerinde derin tesirler uyandırmıştır.

 

Not: Mahmud Sâmi Ramazanoğlu Hazretleri'nin kitabını temin etmek için tıklayınız.

 

 

Bu yazı toplam 738 defa okunmuştur

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI