Semazen Akademik sayfalar hakkında düşünceleriniz?
İdare eder, Güzel, Daha güzel olabilir, Çok güzel, Çok Kötü
REKLAM ALANI
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tarihten Günümüze Tasavvuf Kültürü
Yazar: Prof. Dr. Mehmet Demirci
Yayınevi: Vefa yayınları
Sayfa:
Dil:

Türkiye'de tasavvuf tarihi ve düşüncesi üzerinde yapılan akademik çalışma ve araştırmaların aşağı yukarı yarım asırlık bir geçmişi vardır. Tarihten Günümüze Tasavvuf Kültürü-Makaleler kitabında bu sahaya ait bir kısım yazılar yer alır.

Önce tasavvufun menşei denebilecek olan “Zühd” kavramı üzerinde durulmuş, “Cibril” hadisi ve “İmam-İslâm-İhsan” terimlerinin açıklaması yapılmaktadır.

“Tarihimizde Tasavvuf” bölümünde Türkler'in İslâmiyet'i benimsemesinde tasavvuf inanışının rolüne temas edilmektedir.

“Osmanlı Döneminden Örnekler” başlığı altında, bir bakıma Türk tarihinin şanlı bir devresinin derunî haritası çizilmektedir. Osmanlı mucizesinin ruhi-manevî harcını oluşturan tasavvuf inanış ve düşüncesidir. Orta Asya bereketini de içinde taşıyan bu yüksek potansiyel, Anadolu ve Balkanlar'ın İslâmlaşması ve Türkleşmesinde motor gücü ve hamle ruhu görevi yapmıştır. Kitapta tasavvuf inanışının en aktif örnekleri olan gazi-dervişlerin, alp-erenlere dair yazılar yer almaktadır.

“20 Yüzyıldan Örnekler” bölümünde öncelikle Yahya Kemal ve Mehmed Akif'in tasavvufî yönlerine değinilmiş ve bu konudaki şiirleri açıklanmıştır. Son bölümün özgün yazılarından bir dilimi de “Kenan Rifai ve Çevresi”ne aittir.

Tarihten Günümüze Tasavvuf Kültürü-Makaleler

719 sayfa

Vefa yayınları, Kıztaşı Cad. No. 10, Fatih/İstanbul

Tel. (0212) 491 19 03-04