Semazen Akademik sayfalar hakkında düşünceleriniz?
İdare eder, Güzel, Daha güzel olabilir, Çok güzel, Çok Kötü
REKLAM ALANI
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Farsca Kursu
Mevlana Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde Farsça Dili Eğitimi düzenlenecektir.
08 Aralık 2011 / 10:52

Temel Bilgiler

Kültür ve medeniyet tarihimizde mühim bir yeri bulunan Farsça bugün İran, Afganistan ve Tacikistan'ın resmi dilidir. Klasik kültürde, medreselerde ilim dili olan Arapça'nın yanında mutlaka edebiyat dili olan Farsça öğretilirdi. Klasik Doğu edebiyatının bu dilde vermiş olduğu çok güzel eserler vardır. Firdevsî'nin Şeh-nâme'si, Senaî-i Gaznevî'nin Hadika'sı, Şeyh Feriduddin-i Attar'ın İlahi-nâme, Mantıku't-Tayr, Tezkiretü'l-Evliya gibi eserlerinin yanı sıra, Ömer Hayyam'ın Rübaileri, Mevlana Celalleddin-i Rumî'nin tüm eserleri, Sadi-i Şirazî'nin Bostan ve Gülistan'ı, Hafız-ı Şirazî'nin divanı en önemli Farsça yazılmış eserlerdendir. Klasik Doğu tasavvufunun dili Farsçadır. Farsça Gazneli ve Selçuklu gibi Türk devletlerinin de resmi dili olmuştur. Bugün Türkiye ve dünya kütüphanelerinde yüzbinlerce nüsha Farsça eser bulunmaktadır ve Farsça bilen araştırmacıları beklemektedir. Türk edebiyatında, Türkçe divanların yanında divan oluşturacak kadar Farsça şiir yazan şairler bulunmaktadır.    

Neler Öğreneceksiniz 

1. KUR: Temel düzeyde tüm derslere düzenli olarak devam eden bir katılımcı modern metinleri okuyup anlama ve Farsça metin yazma yeteneği kazanır.

2. KUR: Orta düzeyi tamamlayan bir katılımcı Farsça metinleri okuyup anlamayı ve Farsça metin yazımını rahatlıklar gerçekleştirmekle beraber, Farsça'yı rahat ve anlaşılır şekilde konuşma yeteneği kazanır.

3. KUR: İleri düzeyi tamamlayan bir katılımcı Farsça edebi ve tarihi metinleri okuyup anlama ve yorumlayabilme yetkinliği kazanır.

Eğitim Süresi ve ücretlendirme

1. Kur: 48 Saat – 500 TL
2. Kur: 48 Saat – 900 TL (1. ve 2. Kur toplam 96 saat)
3. Kur: 48 Saat – 1.250 TL (1-2 ve 3. Kur toplam 144 saat)

Eğitim Programı

Haftada 6 saat
Çarşamba 18:00 – 20:00
Cumartesi / Pazar 10:00 – 12:00

Eğitim sonunda katılımcılara MEVSEM sertifikası verilecektir.

BAŞVURU FORMU (Ön kayıt için formu e-mail ile gönderiniz)

 

MEVSEM


Tel : 444 42 43 Dahili : 1059
mevsem@mevlana.edu.tr