Semazen Akademik sayfalar hakkında düşünceleriniz?
İdare eder, Güzel, Daha güzel olabilir, Çok güzel, Çok Kötü
REKLAM ALANI
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uluslararası Seyyid Burhaneddin Sempozyumu
Kayseri'de "Uluslararası Seyyid Burhaneddin Sempozyumu: Dost'a Dost Olanlar" başladı.
30 Eylül 2011 / 19:28

Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin hocası Seyyid Burhaneddin Tırmızi adına Kayseri'de düzenlenen "Uluslararası Seyyid Burhaneddin Sempozyumu: Dost'a Dost Olanlar" başladı.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İlahiyat Fakültesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Türk Kadınları Kültür Derneği (TÜRKKAD) İstanbul Şubesi iş birliğiyle düzenlenen sempozyum, ERÜ Sabancı Kültür Sitesi'nde düzenlenen açılış töreniyle başladı.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, 13. yüzyılda Haçlı Seferleri ve Moğol istilası nedeniyle Anadolu'nun her anlamda hasar gördüğünü belirtti.

Aynı dönemlerde Anadolu'da yaşayan mutasavvıfların bu hasarların onarılmasında önemli rol oynadıklarını ifade eden Yılmaz, şunları söyledi:

"13. yüzyılda doğudan Haçlı Seferleri, batıdan Moğol istilası Anadolu'da ciddi hasara yol açtı. Ancak aynı dönemde Mevlana Celaleddin-i Rumi, Muhiddin İbn-i Arabi ve Seyyid Burhaneddin Tırmızi gibi mutasavvıflar, adeta bu hasarın onarılması için görevlendirildiler. Seyyid Burhaneddin gibi mutasavvıflar, Anadolu'nun Türk yurdu haline gelmesinde önemli roller üstlendi. Bu mübarek zatlar, Osmanlı Devleti'nin kurulması için zemin hazırladılar."

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Savruk, Kayseri'nin tarihte ticaret şehri olarak bilinmesinin yanı sıra yetiştirdiği alimlerle de önemli bir merkez olduğunu bildirdi.

ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, bu tür programlara ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek, Anadolu'da kurulan medeniyetin insana sadece maddi boyutuyla değil, manevi anlamda da değer verdiğini ifade etti.

Bu medeniyetin yeniden inşa edilmesi için gayret gösterilmesi gerektiğini kaydeden Keleştemur, Kayseri'de bulunan Gevher Nesibe Şifahanesi'nin tek başına bile o dönemdeki medeniyeti anlatmaya yeterli olacağını söyledi.

ERÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Zeki Duman, fakültelerinin yürüttüğü bazı çalışmalar hakkında bilgi vererek, İslamiyeti bilimsel yöntemlerle halka anlatmayı görev edindiklerini ve halkla iç içe görev yapmaya gayret ettiklerini ifade etti.

TÜRKKAD İstanbul Şubesi Başkanı Cemalnur Sargut da Seyyid Burhaneddin gibi mutasavvıflara layık olmanın onları en iyi şekilde anmakla mümkün olabileceğini söyledi.

İLK OTURUM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Açılış konuşmalarının ardından sempozyumun ilk oturumu Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz'ın başkanlığında başladı.

Oturumda ilk olarak Prof. Dr Mehmet Demirci, "Mevlana'nın eğitiminde Seyyid Burhaneddin'in yeri" konulu sunumu gerçekleştirdi.

Uluslararası Seyyid Burhaneddin Sempozyumu, hafta sonu da yurtiçinden ve yurtdışından önemli isimlerin sunumlarıyla sürecek.

Sempozyum kapsamında ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından Seyyid Burhaneddin Mezarlığı yanına nakledilen Kalemkırdı Camii ile namazgahın açılışı da yapılacak. 1 Ekim Cumartesi günü öğle namazıyla birlikte yapılacak açılışın ardından da sempozyuma katılan yerli yabancı tüm davetliler tarafından Seyyid Burhaneddin Hazretleri'nin türbesi ziyaret edilecek.

Sempozyum, 2 Ekim Pazar günü devam edecek oturumlar ve akşam Kadir Has Kongre Merkezi'nde düzenlenecek Ahmet Özhan konseri ile son bulacak. Ücretsiz olarak izlenebilecek konser, saat 20.30'da başlayacak.

Canlı Yayın

TÜRKKAD İstanbul Şubesi Seyyid Burhaneddin Tırmızi Sempozyumunu internet üzerinden canlı yayınlıyor.

Program
 

Bookmark and Share